O nás
Zázemí
Zázemí Střediska hiporehabilitace Pirueta je umístěno přímo v areálu krásného parku Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod a tvoří ho vzdušné stáje, sklady sena a pilin, pastevní výběhy s napaječkou a prostorným přístřeškem pro koně 10x10m, venkovní jízdárna s nastupovací rampou a krytá jízdárna o rozměrech 12x26m, terapeutická místnost pro skupinová sezení s klienty, sociální zařízení pro klienty, kancelář, denní místnost a sociální zařízení pro personál, sklad hiporehabiltačních pomůcek a rekvizit.
Personální a odborné zajištění
Kvalita a efektivita práce střediska se odvíjí od profesionality hiporehabilitačního týmu a spokojenosti jeho členů. Bez vzdělaného a dobře spolupracujícího personálu nemůžeme počítat s kvalitní a dobře fungující terapií. Kůň dělá, co může, ale záleží na člověku, jak s tím dokáže naložit. Nesmíme proto zapomínat na péči o hiporehabilitační tým. Prvním krokem je zodpovědný výběr nových členů týmu, který u nás probíhá formou praktických zkoušek a pohovorů. Dále jsou potřebné dobré pracovní podmínky, vedení k celoživotnímu vzdělávání, možnost supervize a sebereflexe a aktivní boj proti vyhoření.
Velmi důležitá je úzká spolupráce hiporehabilitačního týmu s ošetřujícím zdravotnickým personálem konkrétních klientů. Potřebné zpětné vazby jsou pravidelně předávány na primářských sezeních jednotlivých psychiatrických oddělení, kam pracovníci hiporehabilitace docházejí. V rámci organizační struktury Psychiatrické nemocnice spadá hiporehabilitace pod vedení hlavní sestry.
Hiporehabilitační tým:
- Odborný garant
(lékař se specializací v oboru psychiatrie nebo klinický psycholog)
odpovídá za odbornou aplikaci metodiky v HR a za odbornou úroveň členů týmu, zajišťuje supervizi - Vedoucí zdravotnický pracovník hiporehabilitace
(všeobecná sestra s certifikovaným kurzem MZČR „Ošetřovatelská péče v psychiatrii s využitím koní“)
odpovídá za kvalitu poskytování HR, za výběr a přípravu hiporehabilitačních koní, za vytváření individuálních plánů pacientů, za vedení zdravotnické dokumentace, hodnotí průběh a výsledky HR, odpovídá za bezpečnost všech zúčastněných osob a zvířat, za péči a celkový přístup k hiporehabilitačním koním, může se podílet na přípravě a ošetřování koní, organizuje chod střediska a řídí se pokyny odborného garanta a poskytovatele HR, může se podílet na mzdovém systému a odměňování pracovníků HR - Cvičitel koní pro hiporehabilitaci
(absolvent profesního vzdělání v oboru jezdec – chovatel koní nebo držitel ZZVL nebo cvičitelské licence ČJF, absolvent Sanitářského kurzu)
organizuje chod střediska a vede dokumentaci v souvislosti s chovem a denním programem koní, ve spolupráci s vedoucím zdravotníkem HR vybírá vhodné hiporehabilitační koně a vyřazuje koně nevhodné, odpovídá za přípravu, ošetřování a celkovou kondici HR koní, řídí se pokyny vedoucího zdravotnického pracovníka HR, může se podílet na průběhu HR v roli asistenta - Zdravotnický pracovník hiporehabilitace
(všeobecná sestra nebo fyzioterapeut nebo ergoterapeut nebo zdravotně-sociální pracovník)
podílí se na přípravě, průběhu a hodnocení HR, na vytváření individuálních plánů pacientů, na vedení dokumentace a chodu střediska dle pokynů vedoucího zdravotnického pracovníka HR, může se podílet na výběru, přípravě a ošetřování HR koní dle pokynů cvičitele koní - Zdravotnický pracovník pro asistenci v hiporehabilitaci
(zdravotnický nelékařský pracovník)
podílí se na průběhu HR dle pokynů vedoucího zdravotnického pracovníka HR nebo zdravotnického pracovníka HR - Pomocník pro hiporehabilitaci
(vzdělání není předepsáno, osoba starší 18 let)
podílí se na přípravě a ošetřování HR koní dle pokynů vedoucího zdravotnického pracovníka HR, cvičitele koní nebo zdravotnického pracovníka HR
Naši klienti
V našem středisku je hiporehabilitace poskytována především hospitalizovaným klientům Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, které indikuje jejich ošetřující lékař, pracujeme s dětmi, dospělými i seniory. V menší míře je hiporehailitace poskytována také ambulantním klientům, kteří jsou indikování praktickým lékařem nebo ambulantním specialistou (jedná se většinou o děti s kombinovanými vadami a jejich rodiny).
Indikace:
Cílová skupina pro poskytování Hiporehabilitace v psychiatrii – pacienti s duševní poruchou nebo onemocněním dle MKN 10 (organické duševní poruchy včetně demencí, duševní poruchy vyvolané účinkem psychoaktivních látek, schizofrenie a jiné psychotické poruchy, poruchy nálady, neurotické poruchy, poruchy příjmu potravy, sexuální dysfunkce, poruchy osobnosti, mentální retardace, poruchy psychického vývoje, poruchy chování a emocí u dětí).
Kontraindikace:
- Akutní stadium, dekompenzace nebo závažný stav duševního onemocnění nebo somatického onemocnění
- Pacient pod vlivem alkoholu nebo jiných psychotropních látek
- Dekompenzovaná alergie na zvířecí alergeny
- Neplatné očkování proti tetanu
Souhlas s poskytováním hiporehabilitace je vždy písemný
Organizace jednotek hiporehabilitace
Hiporehabilitace probíhá ve všední dny od pondělí do pátku, dopoledne i odpoledne. Za rok projde hiporehabilitací okolo 300 klientů.
S hospitalizovanými klienty pracujeme převážně skupinovou formou, individuální forma je určena pro ambulantní klienty. Skupinová hiporehabilitace pro každou jednotlivou skupinu se koná 1-2x týdně a účastní se jí 4-10 klientů, pro ambulantní klienty se individuální hiporehabilitace koná 1x týdně.
Pro potřebu sjednocení terminologie v celé ČR byla Českou hiporehabilitační společností stanovena délka jedné hiporehabilitační jednotky na 1/2 hodiny. V našem středisku Pirueta u skupinové formy hiporehabilitace na sebe navazují 2 až 3,5 hiporehabilitační jednotky, u individuální formy hiporehabilitace používáme 1 až 1,5 hiporehabilitační jednotky. Vybraní hospitalizovaní klienti absolvují během své léčby v Psychiatrické nemocnici H.Brod celkově 6 – 8 setkání na skupinové hiporehabilitaci v případě uzavřené skupiny, v případě otevřené skupiny se počet absolvovaných setkání skupinové hiporehabilitace individuálně liší (4-20). Ambulantní klienti docházejí na hiporehabilitaci dlouhodobě (nejméně půl roku, většinou ale po několik let).
Pro každého klienta vypracovávají odpovědní pracovníci hiporehabilitace individuální ošetřovatelský plán (plánování, intervence, hodnocení) a tento plán je součástí zdravotnické dokumentace.
Týdenní rozvrh hiporehabilitace
Pondělí |
9.30 - 10.00 | ambulantní klienti |
10.00 - 11.00 | gerontopsychiatrické odd.13,13A,8A (senioři) | |
13.00 - 14.45 | dětské odd. 12 (školní děti) | |
Úterý |
10.00 - 11.45 | doléčovací odd. 6 a 6A (dospělí) |
13.00 - 15.00 | ambulantní klienti | |
Středa |
10.00 - 11.30 | dětské odd. 12 (předškolní děti) |
13.00 - 14.45 | odd. pro závislosti 5 | |
Čtvrtek |
10.00 - 11.45 | doléčovací odd.6A a 6 (dospělí) |
13.00 - 14.45 | dětské odd.12 (školní děti) | |
14.30 - 15.00 | odd.pro závislosti 5 (dospělí) | |
Pátek |
9.00 - 10.00 | doléčovací odd.3A (dospělí) |
10.00 - 11.45 | ambulantní klienti | |
13.00 - 15.15 | ambulantní klienti |
Průběh jednotek hiporehabilitace
Jaké techniky máme k dispozici?
- kontaktování s koňmi ve stáji a krmení
- učení se základním informacím o koních
- čištění, sedlání a uzdění koně
- vodění koně
- vzájemné vodění koně při ježdění
- ježdění v sedle na jízdárně nebo po areálu PN
- ježdění na lonži (prohlubování jezdeckých dovedností)
- samostatné ježdění na jízdárně (základní vedení koně na pomůckách, orientace v prostoru)
- léčebný tělocvik na koni s madly, relaxace
- jednoduché cvičení na koni (uvolnění, stabilita, jistota, koordinace pohybu)
- hry, kvízy (spolupráce ve skupině)
- práce ze země – přirozená komunikace (neverbální komunikace)
Každá jednotka hiporehabilitace je zahájena i ukončena skupinovým sezením a reflexí.
Hiporehabilitační koně
Hipologie je obor, který se zabývá chovem a etologií koní. Každý pracovník v hiporehabilitaci se musí v tomto oboru dobře orientovat nejen z důvodu využívání specifických tělesných, pohybových a komunikačních vlastností koně pro účely provádění hiporehabilitace, ale také z důvodu etického přístupu ke koním. Kůň v hiporehabilitaci nemůže být v žádném případě považován za pouhé cvičební nářadí nebo nástroj k použití. Je to živý partner, který má své potřeby a zaslouží si, aby se s ním zacházelo maximálně poučeně. Zajištění ochrany proti přetěžování, zneužívání nebo týrání je stanoveno v dokumentech ČHS - Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní a Etický kodex pracovníka v hiporehabilitaci.
Práce v hiporehabilitaci je pro koně náročná psychicky i fyzicky a v současné době je věnována velká pozornost jeho výběru, přípravě a udržení psychické i fyzické kondice. Hřebci a koně mladší 5 let pro práci v hiporehabilitaci nepatří, stejně tak koně vážně nemocní a opotřebovaní.
Součástí přípravy hiporehabilitačního koně jsou Specializační zkoušky pro koně a pony zařazené do hiporehabilitace organizované ČHS. Usilujeme o uznání statutu hiporehabilitačního koně rovnocenného ke statutu koní připravených pro drezuru, parkur, vozatajství, těžký tah apod.
Ve našem středisku máme k dispozici celkem sedm kvalitních hiporehabilitačních koní a dva hiporehabilitační minikoníky.
Co nás zajímá při výběru koně pro hiporehabilitaci?
Charakter a ochota pracovat, které nadřazujeme nad plemeno. Charakter je vrozený ale zároveň ovlivnitelný člověkem. Zajímá nás, v jakých podmínkách kůň doposud žil.
Vlastnosti a schopnosti koně - potřebné jsou důvěra k lidem, psychická odolnost, adaptace na rušivé vlivy, samostatnost, trpělivost, nelekavost, nelechtivost, lehká ovladatelnost při vodění, adaptace na neadekvátní zátěž.
Zdravotní stav – předpokladem je 100% zdravý kůň. Zajímá nás například pevný a pružný hřbet, zdravé končetiny, pevná kopyta, dobré osvalení.
Exteriér – předpoklad dobré mechaniky pohybu. Zajímá nás například souměrnost jednotlivých partií těla, výška koně, šířka hřbetu, délka kroku a jeho měkkost a plynulost.
Příprava hiporehabilitačního koně – všeobecná:
- stupeň přiježděnosti ZL až L, jednoduché skoky pro radost (spolehlivost na jízdárně);
- lonžování (reakce na slovní pokyny cvičitele, spolehlivost ve všech chodech a ruchách);
- práce ze země (správné reagování na jemné doteky cvičitel, rovnováha důvěry a respektu ve vztahu kůň-cvičitel);
- vodění v terénu a obydlených zónách (spolehlivost na ruce);
- projížďky v členitém terénu (nenásilná forma posilování);
- dostatek pobytu v pastevním výběhu s ostatními koňmi (péče o stabilní psychiku).
Příprava hiporehabilitačního koně – specifická:
- nastupování jezdce z rampy;
- zastavení při vychýlení jezdce z rovnovážní polohy;
- práce na dvou lonžích (zkrácený a prodloužený krok, klus, překrok, obrat kolem zádě a předku);
- desenzibilizace (rušivé elementy – zvuky, zvířata, pohyblivé a nepohyblivé věci, létající předměty);
- důvěra ve cvičitele - svého člověka;
- práce na vyrovnaném temperamentu (klidné a rozvážné vyjížďky v terénu);
- aktivní péče o stabilní psychiku (minimalizace změn v každodenním životě).
Denní režim hiporehabilitačních koní
Krmení:
- 1-2x denně jádrem
- 2 -3 x denně senem ve výbězích nebo v boxech
Výběhy:
- výběhy s možností pastvy, s celodenním přístupem k vodě (automatická napaječka a minerální liz) a s přístupem do prostorného dřevěného přístřešku o rozměrech 10x10m
- pobyt koní ve výběhu se liší dle sezóny a dle typu ustájení
Ustájení:
- boxová ustájení ve vzdušné stáji o rozměrech jednoho boxu 3,5 x 3,5 m
- možnost celoročního venkovního ustájení formou 24/7 ve výběhu s přístřeškem
Režim během pracovních dní:
- každý kůň denně absolvuje pravidelnou přípravu, která zahrnuje práci pod sedlem v terénu, na jízdárně, kavaletová práce, lonž, práce ze země na ruce a ve volnosti, procházka na ruce v terénu…. Nikdy se kůň nezúčastní hiporehabilitační jednotky bez bezprostřední předchozí přípravy
- každý kůň absolvuje maximálně 3 skupinové hiporehabilitace týdně (v rámci jedné skupiny se kůň přímo účastní přibližně 70% času, 30% času je věnováno vedení skupiny bez přímé účasti koně)
- každý kůň absolvuje maximálně 3 individuální hiporehabilitace týdně
- pokud odpovědný pracovník hiporehabilitace vyhodnotí tělesný nebo psychický stav koně za nevyhovující, kůň se hipotrehabilitace vůbec neúčastní po nezbytně nutnou dobu
Režim o víkendech a svátcích:
- pobyt ve výbězích
Koňské prázdniny:
- červenec, prosinec
- pobyt ve výbězích, individuální příprava